Розробки виховних заходів

Її величність мова!


Виховна година 3 клас
18 листопада 2013 року
Мета: вчити учнів правильно, виразно читати поетичні твори;
§   продемонструвати багатство і красу рідного слова;
§   виховувати почуття любові до рідної мови, до Батьківщини.

Обладанання: картки для команд із завданнями, програма змагань, фішки.

Хід заходу
Учитель: - 9 листопада – День української писемності та мови. День важливий для кожного з нас. Мова – це наша неоціненна спадщина, з нею ми не розлучаємось протягом усього життя. Ще з народження ми разом з маминою колисковою вбираємо в себе щире українське слово. Сила слова безмежна.
Про любов до рідної мови пишуть і письменники, і поети. Послухаймо деякі поетичні твори.

1.     Народів на землі є так багато
І мова в кожного із них своя.
 Для мене українська рідна – в будні й в свято,
Пишаюсь тим, що українець я!

2.     Учу, звичайно, мову я англійську,
Російську розумію, польську теж…
Колись німецьку вивчу й італійську,
Та найрідніша – українська все ж!

3.     Бо рідна мова, наче рідна мати,
Вона завжди пригорне до грудей.
Важливо дуже різні мови знати,
Та рідна – найрідніша для людей!

4.     По-своєму кожна пташина співає.
По-своєму кожен народ розмовляє.
У мене й народу мого
Українська є мова чудова.

5.     Ой ти, мово українська,
Колисанко материнська,
Що в душі завжди жива.
Ти моя найперша казка,
Перший біль і перша ласка,
Перші мамині слова.



6.     Серце народу – це мова, це слово,
Нації гордість, культура, престиж.
Той, хто цурається рідної мови,
ранить народ в саме серце, мов ніж.

7.     Мова чудова, літературна,
Без жаргонізмів, спотворених слів
Свідчить про те, що людина культурна.
Мова її – наче пташечки спів.

Учитель: - Рідну мову потрібно любити і знати. Сьогодні ми спробуємо довести самі собі і присутнім, що ми знаємо і любимо рідну мову. Для цього клас ми поділили на три групи, які будуть виконувати мовні завдання.
Програма змагань
1       конкурс  «Ребуси»
2       конкурс «Бліц-турнір»
3       конкурс «Продовж прислівя»
4       конкурс «Літературний»

Конкурс 1. «Ребуси» (Групи виконують завдання письмово на картках)

•   Розшифруйте ребуси (1 бал за кожне слово).
                            40 А                            (Сорока.)
                         З БУНА                      (Трибуна.)
                          ПІ 2 Л                      (Підвал.)
                         10"'НА                       (Десна.)
                        9" НО 100                 (Дев'яносто.)
                      100 ЛИЦЯ                  (Столиця.)

Конкурс 2. Бліц-турнір
• Дайте відповідь на запитання (1 бал за кожну , правильну відповідь).

 Команда 1
1.Утворіть іменник від слова мовити. (Мова.)
2.Частина тексту, що є його закінченням, — це... (кінцівка).
3.Назвіть одним словом: блюдце, черпак, глечик, макітра. (Посуд.)
4.Як називають дитину корови? (Теля.)
5.Скільки букв в українському алфавіті? (33.)
6.Як називають людину, що пише вірші? (Поет.)
7.Скільки у слові складів? (Стільки, скільки голосних звуків.)
8.Мова нашого народу — ... (українська).
9.Продовжіть рядок: «Раз я взувся в чобітки...» («...одягнувся в кожушинку...»)
10.Скільки звуків позначає буквосполучення дж

Команда 2
1.Як називають твори, написані римою? (Вірші.)
2. Утворіть дієслово від слова письмо. (Писати.)
3. Назвіть одним словом: скриня, лавка, табурет­ка, диван. (Меблі.)
     4. Як називають дитину собаки? (Щеня, цуценя.)
5. Як називається склад, на який не падає наго­лос? (Ненаголошений.)
6. Частина тексту, що є його початком, зветься... (зачином).
7. Як на письмі позначають подовження приголос­них? (Двома буквами.)
8. Що українські діти традиційно співають навес­ні? (Веснянки, гаївки.)
9. Скільки букв в українській мові позначають голосні звуки? (10.)
10. Яким знаком на письмі можна показати, що думка закінчена? (. ?!)

Команда З
1.     Текст, у якому про щось розповідається чи по­відомляється, називається...                                                                            (розповіддю).
2.     Назвіть одним словом: кеди, чоботи, валянки, постоли. (Взуття.)


3. Як називають дитину свині? (Порося.)
4. Чим визначають кількість складів у слові? (Кіль­кістю голосних звуків.)
5. Як називають казки, створені народом? (На­родні.)
6. Утворіть іменник від слова співати. (Спів, спі­вак.)
7. Хто з відомих діячів української літератури в ди­тинстві був кріпаком? (Т.Шевченко.)
8. Як звали сестру Кия, Щека і Хорива, іменем якої названо річку? (Либідь.)
9. Як називається збірка поезій Т.Шевченка? («Кобзар».)
10. З чого складається речення? (Зі слів.)

Конкурс 3. Народна мудрість
•  Продовжіть прислів'я (1 бал за кожну правиль­ну відповідь).(Завдання письмове для кожної команди)

1.  Бджола мала, (а й та працює).
2.  Пташка красна своїм пір'ям, (а людина знанням).
3. На сонці тепло, (а біля матері добре).
4. Без верби і калини (нема України).
5. Книга вчить, (як на світі жить).

Конкурс 4. Літературний. «Великі творці великої країни»
•   Дайте відповідь на запитання (1 бал за кожну правильну відповідь).

1. Як звали хлопчика з деревинки, що ловив риб­ку? (Телесик.)
2.  Який талант, крім письменницького, мав Т.Шевченко? (Малював, співав.)
3. Назвіть ім'я поетеси Забіли. (Наталя.)
4. Стислий віршований запис, за яким треба відгадувати, про кого або про що йдеться. (Загадка.)
5. Хто автор казки «Кирило Кожум'яка»? (Укра­їнський народ.)
6.  Хто написав вірш «Садок вишневий коло хати…»? (Т.Шевченко.)
(Підведення підсумків)
Учитель: - Конкурси закінчились. Хто б не переміг у цих змаганнях, але переможцями стали всі. Адже ми ще раз переконались яка багата наша мова і що ви багато знаєте про рідну мову. На завершення нашої зустрічі послухайте ще поетичні рядки про нашу мову.

8.     Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Соловїна, барвінкова – українська мова.


9.     Лети наша мово прекрасна, над світом
У казці, у пісні, у прозі й віршах!
З любовю і щирим осіннім привітом
Лишайся у добрих і щирих серцях!  
Додатки
1.     Картки до конкурсу 1 «Ребуси».


            40 А              ________________
            З БУНА        ________________
            ПІ 2 Л          _________________
         9" НО 100      ________________
100ЛИЦЯ      ________________



2.     Картки до конкурсу 3 «Народна мудрість»



1. Бджола мала, а й та ____________________________.
2. Пташка красна своїм пір'ям, а людина -
______________.
3.    На сонці тепло, а біля ________________
____________.
4. Без верби і калини нема _______________.
5. Книга вчить, як на ____________________.



01.02.2016 р.
Відкрита виховна година у 1 класі

Тема . Бережи свої та шкільні речі


Мета:  - уточнити й закріпити уявлення учнів про те, що кожна річ - це результат колективної праці;
-         вчити тримати в чистоті і порядку особисті речі, одяг, книги, зошити,
 виховувати охайність, бережне ставлення до особистих і шкільних речей.
Зміст заняття
1. Оголошення теми і мети

- Сьогодні ми здійснимо уявну подорож у «Країну збережених речей» і разом спробуємо вияснити чи вмієте ви берегти свій та шкільні речі.
2. Загадки.
- Отож розпочнемо нашу подорож і спочатку пройдемось по «Стежині загадок».

Дуже я потрібна всім: 
І дорослим і малим. 
Всіх я розуму учу, 
А сама завжди мовчу.
(Книга)
-         Чи в лінійку, чи в клітинку
Чистим був, та за хвилинку
Мерехтить від цифр і літер…
Здогадались, що це, діти?
Ручці він говорить: «Прошу». 
Це шкільний учнівський…………(зошит)
-         
Я беру в свою правицю
Із пенала помічницю
Я писати тільки вчуся.
Зосереджуся, зберуся:
Крапка… рисочка… карлючка…
Наче пишем, - я і ……….
(Ручка)
Дерев'яний та довгенький, 
Маю носик я гостренький, 
По білому слід лишаю 
Я всіх діток потішаю.
(Олівець)
-         У портфелі є хатинка —
ручки там живуть, резинка,
клей, лінійка, кутники́ —
школярів помічники. 
(Пенал)
-         
Темна мов осіння ніч, 

Незамінна в школі річ
(Дошка)

Стоїть вулик придорожній.
-         Іноді зовсім порожній.
-         Вранці і вдень гуде, озиває, 
А вночі відпочиває.
(Школа)
-         -Як назвати одним словом всі ці речі?
-         Для чого вони потрібні?
-         Чому навчальне приладдя потрібно берегти?
-         Що треба робити, щоб зберегти навчальне приладдя?

3. Слухання і обговорення вірша:
- Ми підійшли до зупинки «Мій портфель». Послухайте розповідь одного портфелика.

Нумо, гляньте, що у 
мене,
Поки не завзята гра,
Бо портфель - усім відомо,
Це обличчя школяра.
Ось книжки, та що це з ними?
Чом вони у плямах синіх?
Пошматовані, брудні,
Страшно глянути на них,
Подивіться на сторінку!
Не сторінка, а картинка!
Помальована така.
А обкладинка - ну й горе!
Ніби вчора побувала
В людожерливих руках!
  • Що можна сказати про власника цього портфеля?
  • Як він ставиться до своїх зошитів? книжок?
  • Чи є в нашому класі такі учні?
4. Конкурс на охайніший портфелик.

5. Слухання пригоди:

-А тепер 
ми потрапили на «Сквер особистих речей». Я вам розповім одну пригоду:

«Дмитрик штовхає лід носком черевика. Вчитель його зупиняє і каже:
  • Зіпсуєш черевички і вони виглядатимуть як старі!
  • То й що? - відповідає хлопчик. - Мама мені нові купить, кращі ніж ці!»
-         Діти! Дмитрик бережливий хлопчик?
  • Цінує він працю батьків?
  • Чи береже він свої речі?
  • А як треба ставитися до особистих речей?

6. Читання і обговорення оповідання О. Вишні «Любіть книгу»
- А тепер  завітаємо у гості до хлопчика Василька. Він хоче розповісти яка пригода сталася з ним одного разу …
   
Не дуже любив книгу Василько. І не дуже чемно з нею поводився. От одного вечора ліг він спати та й узяв книжку перед сном почитати. А Василько знав, що лежачи книгу не читають, псується зір і псується книжка.
    Лежав Василько, читав... і задрімав. А книжка - бух на підлогу. Аркуші в книжці й пожмакалися. Добре заснув Василько, так міцно, що і од «бух» не прокинувся.
   І сниться Василькові, що він сам книжка. От бере його книжку - Василька Оленка, що теж не дуже поважає книжки, бере, читає і водночас обідає. Борщ із ложки - кап, та на Василька - книжку. Йому пече, йому неприємно, що на нього борщ капає, та нічого не вдіє Василько, бо він - книжка.
   А потім ухопили книжку - Василька Михайлик і Володя, та давай на ньому різні дурниці писати.
   Далі ще гірше. Оленка почала Василька - книжку ножицями різати - малюнки вирізати. Болить Василькові, аж «рятуйте» хоче кричати. Тільки-но Оленка ножиці забрала, як хтось гарячу праску поставив. Горить Василько - книжка, аж дим з нього йде... Пече йому.
   Уже Василько - книжка не книжка, а саме шмаття, в яке загорнула Оленка свій сніданок. Так гірко, так боляче зробилося Василькові, що він аж прокинувся!
- Ой, що зі мною зробили!
   А потім здогадавшись, що то був тільки сон, зітхнув полегшено. А зітхнувши, подумав та й гасло про книгу сказав:
(На екрані слайд)
- Бережи книгу - це твій друг!
   І ніколи вже не псує Василько книг та й товаришів соромить, коли хтось з них не береже книжку.
Пригадаймо і ми правила поводження з книгою.
1.     Берегти книжку.
2.     Мити руки перед читанням.
3.     Не писати на сторінках, не загинати куточків.
4.     Не слинити пальців при гортанні сторінок.
5.     Загортати книжку.
6.     Зберігати книжку в шафі чи на полиці.
7.     Підклеювати розірвану книжку.

7. Узагальнююча бесіда:
Що таке шкільне приладдя?
  • Для чого воно потрібне?
  • Що треба, щоб його зберегти?
  • Як ставитися до книг?
  • Які є правила поводження з книгою?
Заходить учитель — треба встать. 
Коли сідать дозволить, сядь.
Встати хочеш — не гукай.
А тільки руку піднімай.
У школі парти бережи 
І на парті не лежи. 
Щоб урок минув не марно, 
Треба сісти рівно, гарно. 

8.      Підсумок
Отож , наша подорож завершилась. Ми вийшли на «Майдан бережливих». А тут нас зустрічають слова, які має знати кожен учень:
«Школа – наш рідний дім,
Будь господарем у нім,
Парти бережи і стіни,

Скрізь поводь себе відмінно!










Немає коментарів:

Дописати коментар